
До уваги батьків, щодо профілактичних заходів ГРВІ.
З початком відвідування організованого колективу дитина неминуче починає контактувати з великою кількістю дітей і відповідно зростає ймовірність обміну між дітьми різними захворюваннями, що передаються повітряно-крапельним шляхом. А з настанням холодної пори року така ймовірність зростає в рази. І якщо заборонити дитині спілкуватися з іншими дітьми неможливо, то в силах батьків мінімізувати ймовірність зараження повітряно-крапельної інфекцією і виникнення ГРЗ. А чим же можуть допомогти батьки?
Види профілактики
Існують такі види профілактики, як специфічна і неспецифічна. Специфічна - спрямована на профілактику захворювання і мінімізацію ускладнень, викликаного конкретним видом вірусу (грип). Досягається вона вакцинацією. На жаль, вакцинація проти грипу не внесена в календар обов'язкової профілактичної вакцинації України, тому щеплення робиться за бажанням пацієнта після придбання вакцини в аптеці. Вакцинацію бажано провести за кілька тижнів -місяць перед очікуваним спалахом захворювання. Неспецифічна ж профілактика доступна всім і завжди:
Прості правила
Найголовніше в профілактиці ГРВІ- максимально зменшити контакт з хворим на ГРВІ дитиною. Тому дітям, хворим на ГРВІ, категорично забороняється відвідування організованого дитячого колективу до одужання. Здоровим же дітям рекомендується:
1) Дитині потрібно кожен день нагадувати про правила особистої гігієни і необхідність їх дотримання в школі. Миття рук і по можливості умивання допоможуть зменшити число вірусів, які осіли на шкірі. Після приходу додому ці процедури також обов'язкові не тільки для дітей, а й для дорослих членів сім'ї. Полоскання горла звичайною кип'яченою водою і зрошення слизової оболонки носа не дадуть вірусам прикріпитися до епітелію. Щоб запобігти контакту вірусу зі слизовою, можна змащувати слизову носа оксоліновою маззю або звичайним жирним дитячим кремом.
Нагадуйте дитині, щоб вона якомога рідше торкалася руками до обличчя.
2) Дотримання оптимального температурного режиму (18º-21º) і вологості (50% -60%) в приміщенні, де знаходиться дитина. Це дозволить слизовим оболонкам не пересихати, оптимально функціонувати і фізіологічно очищатися. Досягти цього можна регулярним провітрюванням і своєчасним вологим прибиранням. У закладах для цього проводиться провітрювання в приміщеннях і вологе прибирання.
3) Щоденні прогулянки на вулиці також допоможуть організму бути в тонусі, до того ж додаткове збагачення киснем нікому не завадить. Єдина умова - одяг по погоді. Як дорослим, так і дітям в сезон підвищеного захворювання на ГРВІ та грипу небажано відвідувати місця масового скупчення людей без особливої необхідності (магазини, кінотеатри, концерти, розважальні центри і т.д.).
4) Що стосується різних медикаментозних препаратів для профілактики ГРВІ (настоянки, таблетки, гомеопатичні засоби), то їх прийом можливий тільки після консультації лікаря. Вітамінні препарати зараз широко доступні в аптечній мережі, вони допоможуть дитячому організму нормально функціонувати і справлятися з різними стресовими впливами. Прийом вітамінних препаратів зі складним складом так само вимагає консультації лікаря.
На жаль, буває, що і при дотриманні цих простих рекомендацій, дитина захворює ГРВІ. Головне завдання на цей період-допомогти організму впоратися з хворобою і не допустити розвитку різних ускладнень. А це можливо тільки за умови домашнього режиму. Нехай це буде кілька днів, але за цей період хвора дитина не стане джерелом вірусної інфекції для своїх ровесників і не набуде додаткових проблем для свого організму.
Будьте здорові

Здорове харчування
Щоб дитина росла здоровою і не мала проблем зі здоров’ям, батькам варто формувати у них здорові харчові звички ще з малечку. Саме від батьків залежить, як дитина буде харчуватися в майбутньому, тому вони мають виховати здорові звички на все життя. Чим старшою стає дитина, тим частіше вона їстиме поза домом і контролювати ситуацію буде все складніше. Дослідження показують, що в сім'ях, де дорослі дотримуються правильного харчування і споживають їжу разом з дітьми принаймні тричі на тиждень, молодше покоління має більш здорову вагу, аніж ті діти, що їли вдома з татом і мамою не так часто [1].
Тому перша порада батькам – плануйте спільні прийоми їжі з дітьми, а також долучайте їх до спільних походів до магазину. Дозволяйте самостійно обирати інгредієнти для страви, яку ви приготуєте разом. Подбайте, щоб подача їжі була привабливою та цікавою для дитини. Введіть правило вивчати смакові якості «щотижня нового продукту». Готуйте їжу у різноманітний спосіб та різних консистенцій. А також обовʼязково врахуйте наші наступні поради.


За всю історію вакцинації календарі щеплень багато разів змінювалися: до них додавалися нові вакцини й зникали ті, що з тих чи інших причин вже не були потрібні. Усі календарі починалися з одного щеплення — від натуральної віспи, яка забирала мільйони життів. У 1950-х роках винайшли вакцину від поліомієліту та додали її до календаря. У 1980-х роках з усіх календарів зникли щеплення проти віспи, після викорінення цієї смертельної хвороби завдяки вакцинації. Українській календар профілактичних щеплень наразі передбачає вакцинацію проти 10 хвороб. Це вакцинація проти туберкульозу, гепатиту В, правця, дифтерії, кору, епідемічного паротиту (“свинка”), краснухи (рубелли), кашлюку, поліомієліту, гемофільної інфекції (Hib-інфекція). Вакцинація дітей старших п’яти років і дорослих від COVID-19 наразі не входить до Національного календаря, проте вона доступна та також безоплатна. Усі вакцини, які використовуються згідно з календарем щеплень, куплені коштом платників податків чи надані міжнародними партнерами. Тому їх можна зробити безоплатно у педіатра чи сімейного лікаря. Графік щеплень побудований таким чином, щоб із самого народження людина була максимально захищена та сформувала належну імунну відповідь. Перші щеплення роблять ще у пологовому будинку, і продовжуються все життя, адже вікових обмежень, приміром, для ревакцинації від дифтерії та правця або щеплень від COVID-19 не існує. Саме тому дуже важливо суворо дотримуватися графіку вакцинації та робити дитині усі щеплення в зазначений час. Якщо ваша дитина чи ви з якихось причин пропустили планове щеплення — наздоженіть його якнайшвидше! Важливо! Не бійтеся робити кілька щеплень одночасно — це світова практика, що дозволяє отримати захист від кількох інфекцій. Які щеплення можна суміщати в часі — скаже лікар. Щеплення можна робити навіть при нежиті та застуді, температурі до 38,0 °C, при прорізуванні зубів, і сезонній алергії. Хронічні та супутні захворювання, наприклад бронхіальна астма, діабет, муковісцидоз, онкологія, — це може бути пряме показання до додаткової вакцинації, негайного щеплення! Людина із такими хворобами має більший ризик тяжкого перебігу інфекцій, проти яких можна було б захиститись вакцинацією. Крім щеплень за Національним календарем, існують ще рекомендовані вакцинації, які є не менш важливими. Деякі з них можна зробити безоплатно, як-от щеплення від грипу для груп ризику, від вірусу папіломи людини для підліток у певних громадах, які закуповують їх коштом місцевого бюджету, інші — тільки власним коштом. За можливості, робіть і рекомендовані щеплення дітям та собі.